Підшипники для скейтборду і роликів, самоката. Які вибрати? Які краще?

Зараз ми спробуємо розібратися в тому, що ж являє собою підшипник для коліс, які підводні камені можуть зустрітися в процесі його вибору. Тексту буде багато, так що або готуйтеся почитати або скористайтеся змістом.

Розміри підшипників для скейта, роликів, самоката.

608 подшипник для скейтборда

Зазвичай підшипники на скейтборд мають діаметр 8 мм. всередині, 22 мм. зовні і ширину 7 мм. Дані підшипники підходить не тільки на скейтборд, а й лонгбордах, пеннібордов, для роликів, самоката та інших засобів пересування з невеликими колесами, так-же вони йдуть на всілякі дитячі коляски і тачки.

Позначення стандартного підшипника з такими розмірами: 608 2RS (для підшипників з резинометаллическими захисними шайбами) і 608 ZZ для підшипників з металевими захисними шайбами). Крім того на підшипник можуть бути інші букви або цифри, але основне, на що варто звернути увагу, це саме 608 (позначення типорозміру).

Що таке ABEC і яким він повинен бути.

Словом ABEC виробники самокатів і скейтборду люблять помітити будь-підшипник, настільки часто, що деякі вважають це назвою самого підшипника. Насправді abec і цифра поруч, вказують на клас точності підшипника.

Що таке клас точності?

Простими словами це показник відповідності, а саме, на скільки точно до стандарту виготовлений підшипник. І мова, звичайно, йде не про міліметрах, а про 3-5 мікрони (а це одна тисячна міліметра).

Звичайні китайські підшипники виготовлені по класу точності ABEC-1 (нормальний клас точності). Європейські та японські бренди за замовчуванням ABEC-3 (підвищений клас точності). SKF робить підшипники за замовчуванням ABEC-5 (високий клас точності).

А тепер можливо я кого то розчарую, але УВАГА: підшипники з класом точності ABEC-7 (прецизійні) можуть виготовити лічені заводи, а підшипники ABEC-9 (сверхпрецізіонние) 2-3 заводу в усьому світі, і то за спеціальним замовленням.

Можливо, такі підшипники використовує Ілон Маск в своїй ракеті, але вже точно вони не використовуються в роликах, так-як стоять вони дуже і дуже, ну дуже дорого.

Чому – якщо на підшипнику написано ABEC це погано?

Дуже просто. Європейські бренди як ми вже писали – за замовчуванням abec-3 або abec-5. Ніхто з заводів спеціально чи не дублює цю інформацію.

Якщо Ви бачите напис ABEC-7 і вище, то швидше за все це китайські підшипники. І виробник вам вже відкрито бреше про їх точності. Хіба можна чекати від такого виробника хорошої якості підшипників? Звичайно ні, це вже спочатку підробка.

подшипник abec 11

Але не турбуйтеся, все не зовсім погано! Про це нижче.

Підшипники для скейтборду і їх швидкість обертання.

Дирк Ауэр

Стандартний підшипник для роликових ковзанів має граничну частоту обертання 34000 оборотів в хвилину. Стандартне колесо роликових ковзанів має розмір 75 мм. Не буду втомлювати Вас математичними формулами. Якщо у вам коли-небудь вдасться досягти швидкості 100 км. в годину, то підшипник буде обертатися з частотою 7000 оборотів в хвилину! Якщо ви не Дірк Ауер (який розігнався до 270 км. / Год) то швидше за все ваша межа швидкості буде 35 км. годину.

Це означає, що підшипник буде працювати на 10% своєї граничного навантаження.

Тому якщо Вам потрібен підшипник для: самоката своєму трирічному малюкові, для роликів, які ви одягаєте раз на рік, для дитячої коляски – не варто ставити підшипники дорожче. І мабуть далі вам буде нецікаво, але якщо ви займаєтеся професійно то продовжимо нижче.

Підшипники в роликові ковзани і скейтборд для професіоналів

Якими характеристиками повинні володіти підшипники для роликів або скейта?

Крутний момент і опір підшипників – важливий фактор.

Крутний момент підшипника це величина сили, яку необхідно прикласти для обертання підшипника зі стану спокою. Як швидко ви зможете розігнатися, як довго будете їхати «за інерцією» – ось на що впливає крутний момент.

У професійних роликах і скейтбордах застосовують підшипники зі спеціальними безконтактними захисними ущільненнями, що знижує опір підшипника.

Матеріал виготовлення підшипників.

Кільця повинні бути зроблені з зносостійкого хромованою сталі високої міцності. Кульки підшипника можуть бути: як сталеві, так і з нітриду кремнію (керамічні). Тут докладніше:
Кулі з хрому і стали витримують високі навантаження і швидкості і абсолютно підходять для фігуристів. Керамічні кульки набагато легше і твердіше. Ці фактори знижують робочу температуру і зводять до мінімуму знос, що збільшує термін служби підшипників.

Твердість керамічних кульок означає, що вони з меншою ймовірністю будуть пошкоджені, якщо в них потрапить сміття, але такий підшипник з більшою ймовірністю буде пошкоджений раптовими ударними навантаженнями (наприклад, стрибками), оскільки керамічні кульки не згиналася так, як роблять сталеві кулі.

Тому якщо потрібні підшипники для спідскейтінга або даунхила перевага керамічних кульок очевидно, якщо для трюків то краще сталеві кулі.

Сепаратор підшипників повинен бути нейлоновим. За рахунок ізгібаемості він здатний нормально реагувати на бруд, на відміну від сталевого сепаратора який може просто луснути.

Радіальний зазор підшипника для роликів і скейта.

Радіальний зазор, це зазор між кільцями і кульками. І в професійних підшипниках він повинен бути збільшений. Вся справа в тому що підшипник відчуває радіальне навантаження, але в місці з цим він може отримувати навантаження і по осі (бокове навантаження). Для компенсації цих навантажень і потрібен цей зазор.

Висновки: так які підшипники купити для скейтборду роликових ковзанів або самоката?

1) Якщо ви не займаєтеся роликових спортом професійно, то зупиніть свій вибір на якісних китайських підшипниках або на підшипниках європейських заводів, наприклад SNR або SKF.